Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe są elementem eksploatacyjnym naszego samochodu, zatem powinniśmy być przygotowani na ich zużycie i wymianę.
Nasuwa się pytanie kiedy i jak często mamy być przygotowani na ich wymianę?.
Żywotność tarcz hamulcowych zależy od różnych czynników takich jak: jakość materiału, właściwego montażu (to jedna z najważniejszych naszym zdaniem pozycji ale o tym później), w jakich warunkach eksploatujemy nasz samochód (miasto, autostrady) i od stylu jazdy.

Budowa

Tarcze hamulcowe mają kształt dysków, w większości przypadków wykonane są z żeliwa, spotkać możemy rozwiązania tarcz ceramicznych z węglików krzemu wypełnione włóknem węglowym. Tarcze hamulcowe mogą posiadać otwory wentylacyjne na ich obwodzie, które nazywamy tarczami wentylowanymi. Otwory wentylacyjne mogą być również w osiach równoległych do osi obrotu, wtedy takie tarcze nazywamy tarczami perforowanymi.

Ewentualne uszkodzenia i ich przyczyny

Najczęstszą przyczyną szybkiego zużywania jest niestety nieprawidłowy ich montaż. Przed rozpoczęciem montażu tarcz hamulcowych powinniśmy dopilnować by:
Koła były wyważone, bez objawów bicia promieniowego i bocznego. Praca zacisku będzie odgrywała tu dużą rolę, należy dokładnie sprawdzić czy sworznie prowadzące i osłonki nie są uszkodzone. Ma to ogromy wpływ na prawidłową pracę klocków hamulcowych w zacisku. Pamiętajmy aby tarcze hamulcowe wymieniać zawsze parami, piasty koła należy oczyścić i należy pamiętać by nie nakładać na nie żadnych smarów czy past.

Tarcza hamulcowa