Sprzęgła samochodowe

Trzeba przyznać, że budowa samochodu nie dla każdego wydaje się czymś pasjonującym. A szkoda, ponieważ wiedząc, na jakiej zasadzie działa pojazd, ich właściciele byliby w stanie o wiele bardziej odpowiedzialnie podchodzić do eksploatacji swoich aut. Znając mechanizmy, pracujące pod maską i nie tylko, część z nich byłaby nawet w stanie samodzielnie wymieniać niektóre elementy swojego pojazdu. My chcielibyśmy przybliżyć Państwu jeden z nich, a mianowicie sprzęgło samochodowe.

Budowa

Każde urządzenie tego typu zbudowane jest z części napędzającej i napędzanej. Ta pierwsza stanowi człon czynny, zaś druga–bierny. Na budowę całości składają się trzy elementy: tarcza,docisk i łożysko. Pierwszy z nich charakteryzuje się niezwykłą odpornością na ścieranie, którą zapewniają mu wchodzące w jego skład okładziny cierne. Docisk zaś zapewnia odpowiednie jego przyciśnięcie do koła zamachowego.

Ewentualne uszkodzenia i ich przyczyny

Podstawowym czynnikiem wpływającym na eksploatację sprzęgła samochodowego jest styl jazdy jego właściciela. Przede wszystkim nie należy poruszać pojazdem na tzw. półsprzęgle, a podczas zmiany biegów koniecznie wcisnąć go do samego końca. Ważne jest również to, w jaki sposób jest ono puszczane – najlepiej zrobić to powoli i łagodnie, unikając niepotrzebnego szarpania. Jeśli odczuwają Państwo, że coraz trudniej przychodzi Państwu dociśnięcie pedału sprzęgła samochodowego, może to sygnalizować zużywanie się tego elementu.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo części montażowe sprzęgła samochodowego – m.in. jego obudowę, tarcze dociskowe, uszczelki i całe zestawy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zestaw sprzęgła